Kako pomoći djeci da prevaziđu strah od odvajanja

Polazak u vrtić ili bilo kakva promjena koja uključuje odvajanje od roditelja može biti izazovna za djecu, ali i za roditelje. Strah od odvajanja je prirodna faza u razvoju djeteta, ali postoje načini kako olakšati ovaj proces i djetetu i sebi. U nastavku donosimo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći.

1. Priprema prije samog odvajanja

Prije nego što dijete krene u vrtić, važno je razgovarati o tome šta ga očekuje. Koristite jednostavne i pozitivne riječi kako biste objasnili da će provoditi vrijeme s novim prijateljima, igrati se i učiti nove stvari. Ove priče možete dodatno obogatiti čitanjem slikovnica koje govore o vrtiću ili prvom danu u vrtiću.

2. Razvijanje rutine odvajanja

Rutina donosi osjećaj sigurnosti. Postavite jasne rituale koji će obilježiti odlazak u vrtić, poput zajedničkog doručka, pjevanja omiljene pjesme na putu do vrtića ili kratkog, toplog zagrljaja i pozdrava pri dolasku. Ovi mali koraci pomažšu djetetu da se osjeća smireno i sigurno.

3. Dopustite djetetu da ponese omiljenu igračku

Omiljena igračka može biti veliki izvor utjehe za dijete tokom procesa prilagodbe. Omogućite mu da ponese svoj omiljeni plišani medvjedić, autić ili neku drugu dragu stvar u vrtić. To će mu pružiti osjećaj sigurnosti i podsjetiti ga na dom. Online trgovina Kefalica nudi veliki izbor kvalitetnih igračaka koje mogu postati idealni pratioci u ovom procesu.

4. Kratko opraštanje

Jedna od najčešćih grešaka koju roditelji prave je produžavanje opraštanja u nadi da će umiriti dijete. Umjesto toga, važno je da opraštanje bude kratko, ali puno ljubavi. Jasno recite djetetu kada ćete se vratiti, koristeći izraze koje može razumjeti, poput: „Vratit ću se nakon ručka.“

5. Budite dosljedni da bi pomogli djetetu prevazići strah od odvajanja

Dosljednost je ključna u prevazilaženju straha od odvajanja. Držite se svoje rutine i nemojte popuštati ako dijete plače ili moli da ostane kod kuće. Pokazivanjem odlučnosti i sigurnosti, pomažete djetetu da se osjeća zaštićeno.

6. Pokažite razumijevanje za djetetove emocije

Djetetu je važno da zna da su njegove emocije priznate i razumljive. Recite mu da je u redu osjećati tugu ili strah, ali ga također podsjetite na pozitivne aspekte odlaska u vrtić. Na primjer, „Znam da ti je teško što se rastajemo, ali znam da ćeš se lijepo igrati s drugarima.“

7. Surađujte s odgajateljima kako bi brže savladali strah od odvajanja

Odgajatelji su tu da pomognu i roditeljima i djeci u ovom procesu. Razgovarajte s njima o strahovima i potrebama svog djeteta. Oni mogu predložiti strategije koje su se pokazale uspješnima i osigurati dodatnu podršku djetetu tokom prilagodbe.

8. Budite strpljivi

Prilagodba na odvajanje može potrajati, pa je važno da budete strpljivi. Svako dijete ima svoj ritam, i čak i ako se povremeno javi regresija, to je sasvim normalno. Fokusirajte se na male pobjede i pohvalite dijete za svaki napredak.

9. Vlastita smirenost

Djeca osjećaju energiju roditelja. Ako ste vi nervozni ili tužni zbog odvajanja, dijete će to osjetiti. Pokušajte ostati smireni i sigurni, jer vaš stav direktno utječe na djetetovo ponašanje.

Zaključak

Prevazilazići strah od odvajanja je proces koji zahtijeva vrijeme, ljubav i dosljednost. Uz podršku roditelja i odgajatelja, djeca će s vremenom steći povjerenje i sigurnost potrebne za ovaj važan korak u njihovom razvoju.

strah od odvajanja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *